Stratus Chamber Orchestra

Stratus Chamber Orchestra

Stratus Chamber Orchestra

Členové toho komorního orchestru z Colorada v USA mají jednu společnou vizi - hrát excelentní hudbu! Stratus Chamber Orchestra je populární také pro svůj repertoár, který má rozsah od barokních skladeb až po avantgardu. Orchestr uvádí mnoho premiér děl žijících autorů. Členové uskupení do něho vnáší své bohaté zkušenosti ze sborů či ansámblů, v nichž působili, vystupovali jako sólisté nebo jež sami vedli.

 

Dirigent David Rutherford

Prošel snad všemi aspekty práce s hudbou - od učení, vedení sborů po vystupování nebo vysílání. David vede Stratus Chamber již více než 7 let. Patří rovněž k oblíbeným hlasům rozhlasových stanic, kde již získal několik ocenění. Účastní se vysílání z významných hudebních domů a udělal již několik rozhovorů se světově známými skladateli nebo dirigenty jako např. Robert Spano, Bramwell Tovey, John Eliot Gardiner, Olga Kern, Edgar Meyer, Morten Lauridsen, Eric Whitacre nebo Marvin Hamlisch.

David současně vede také Valor Symphonics Youth Orchestra a pravidelně hostuje v Longmont Symphony. Věnuje se i pedagogické činnosti. Vedl obory orchestrální hudby a hudebního vzdělání na Colorado Christian University. Stranou v jeho kariéře nezůstává ani zpěv. Působí jako hlavní bas v Cheyenne Symphony orchestra nebo asistent hlavního basu v Greeley Philharmonic Orchestra.

Debashish Chaudhuri

Jeho hudební projev je zajímavým "souzvukem" dvou hudebních kultur: narodil se v indické Kalkatě, již přes 14 let však žije v centrální Evropě. Debashish Chaudhuri má bohatý evropský repertoár, 15 let profesionálně vystupuje s různými orchestry a 19 let vyučuje. Jeho vášeň k práci se symfonickou hudbou pochází již z Asie. Několik místních skladatelů mu dokonce umožnilo uvést svá díla, připraveni na první reakce - kritiku ze strany publika. Chaudhuri věří, že přes koncepční rozdílnost východní a západní hudební kultury spolu ve své nejvyšší formě obě komunikují.

Zajímavostí je, že vedle Singapuru, USA nebo Velké Británie Chaudhuri studoval také v České republice. Na Pražské konzervatoři byl prvním indickým studentem vůbec. Zde také začal jeho bližší kontakt s rodinou Antonína Dvořáka. Pracoval jak se zahraničními, tak i českými orchestry jako Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Brněnská filharmonie, Plzeňská filharmonie, Janáčkova filharmonie v Ostravě, Pražská filharmonie a další.
Více informací zde.

Video o Stratus Chamber Orchestra

Program:

Antonín Dvořák (1841-1904)
V přírodě, op. 91
Dirigent: Debashish Chaudhuri
 
Samuel Barber (1910-1981)
Summer of 1915, Op. 24
Dirigent: David Rutherford
Soprán: Pearl Rutherford

Franz Krommer (1759-1831)
Koncert pro 2 Klarinety a Orchestr Op. 91
Dirigent: Debashish Chaudhuri  
Sólo Klarinet: Linda Shea, Jeremy Reynolds

David Mullikin (1950)
Mosi-oa-tunya Dirigent: David Rutherford  
Vyprávěč: Debashish Choudhuri
*Publikum se aktivně podílí na interpretaci tohoto hudebního díla

 

Kostel sv. Petra a Pavla, Úštěk Sobota 24. 6. 2017 / 19:00