Festival Úštěk

To je mladý ambiciózní festival, který přináší světové špičky klasické hudby do krásného zapomenutého kraje Úštěcka.
Motto II. ročníku: „Das Beste, oder gar Nichts“ – „To nejlepší, nebo nic“.
  Montaz interpretu

 Festival Úštěk si klade za cíl zviditelnit "perlu Českého středohoří," krásný, ale opomíjený kraj Úštěcka. Věříme v sílu umění! Věříme, že kultura může přetvářet, obohacovat a těšit všechny zúčastněné.

I díky netradičnímu, dalo by se říci komornímu prostředí, jsme získali účast několika významných světových umělců. Úštěk, Litoměřice, Drážďany - lokality festivalu - slibují netradiční zážitky, stejně jako možnost výletů po okolí a objevování místní krajiny a památek.

Na II. ročníku festivalu vystoupí proslulá špička varhanní hudby, Cameron Carpenter se svými monstrózními digitálními varhanami navrženými jim samotným, anebo Stratus Chamber Orchestra z USA a Turecká filharmonie mladých. Z domácích interpretů pak například Schola Gregoriana Pragensis anebo Francisextet. Vzhledem k umístění Úštěcka (bývalé Sudety) vnímáme jako velmi významnou přeshraniční česko-německou spolupráci - jednotným, hudebním jazykem k publiku promluví místní Pěvecký sbor Úštěk doprovázený renomovaným Dresder Barockorchester z Německa. Tentýž koncert se v rámci festivalu uskuteční také v Drážďanech. Více o programu se dozvíte zde.

I. ročník festivalu

czech_baroque

Druhý ročník se koná po úspěšné první sezóně, kde vystoupilo přes 300 hudebníků. Komorní prostory městečka Úštěk poctilo více než 1 300 návštěvníků.
I. ročník festivalu zahájila Ústřední hudba Armády ČR. Večerní koncert patřil místnímu Pěveckému sboru Úštěk, který uvedl Mozartovo Requiem ve spolupráci s Teplickým filharmonickým orchestrem. Na akci dále vystoupili interpreté jako Přemysl Kšica, Kühnův dětský sbor nebo Adam Viktora a Gabriela Eibenová. Uměleckým vyvrcholením festivalu byl koncert Mozartovy Velké mše c moll brněnským Czech Ensemble Baroque v čele s Romanem Válkem, s Kateřinou Kněžíkovou a Štěpánkou Pučálkovou (publikum vyprovázelo sólisty s dirigentem a orchestr až do posledního za nepřetržitého potlesku ve stoje). Velký úspěch sklidil také výchovný koncert orchestru Teplické konzervatoře „Péťa a vlk“ od Sergeje Prokofieva, kterého se účastnilo více než 400 dětí mateřských a základních škol z Úštěka a Liběšic.